Aysel Damar, 1986 yılında Adana’da doğmuştur. Botaş Spor altyapısında yetiştikten sonra çeşitli spor kulübünde profesyonel olarak basketbol oynamıştır.  Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliğinden mezun olduktan sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır.

2019 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi’nde Spor Uzmanı olarak görev yapan Damar, sırasıyla Türk basketboluna yön veren isimler olan Hidayet Türkoğlu, Şaziye İvegin Üner ve Işıl Alben’in Spor Kulüplerinde Genel Koordinatörlük görevlerini yürütmüştür. 2014 – 2017 yılları arasında Türkiye Basketbol Federasyonu bünyesinde U16 ve U20 Kız Basketbol Milli Takımları Menajerliği görevlerini yapmıştır. Çalışma hayatı devam ederken, eski NBA oyuncusu Sarunas Marciulionis’e ait olan Vilnius Merkezli Basketbol Kulübünde, Avrupa’nın en önemli koçlarından birisi olan Sarunas Sakaluskas ile altyapı basketbolu üzerine eğitimler almıştır. Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezinde, Spor Pazarlaması, Spor Hukuku ve Yönetimi, Sporda İletişim eğitim programlarından mezun olmuştur.

Şu anda Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu SKS Daire Başkanları Kurul Üyeliği, Basketbol Teknik Kurul Üyeliği, İl Koordinasyon Kurulu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Basketbol Milli Takımlar Genel Menajerlik görevlerini de yürütmektedir.