Sait Çalışır, 1968 İskenderun doğumludur. Basketbol hayatına 10 yaşında Botaş altyapısında başlamıştır. 10 yıllık oyunculuk hayatından sonra sakatlıktan dolayı oyunculuğu bırakıp önce okul eğitimini tamamladı. Sonrasında Basketbol Antrenörlüğü yapmaya karar verdi.

İlk antrenörlük tecrübelerini Hatay Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde ve Hatay Tedaş Spor Kulübünde edindi. 25 yıllık antrenörlük hayatında birçok yurt dışı ve yurt içi uluslararası eğitim ve seminerlere başarıyla katılım sağlayıp şu an 26 başarı sertifikasına sahip olmakla beraber 2009 - 2010 sezonunda Anadolu Efes'te David Blatt nezaretinde Watcher Coach'luk yapmıştır. Basketbol antrenörlüğü haricinde TBF'den Yöneticilik ve ayrıca Bireysel Gelişim Antrenörlük belgesi almıştır. 2006'dan beri Yıldırımspor Gençlik ve Kültür Spor Kulübü'nde Küçük Erkek'ten A Takımı'na kadar her yaş seviyesine antrenörlük yapıp birçok başarı elde etmiştir.

Aynı zamanda 2010 – 2013 yılları arasında İstanbul Bilim Üniversitesi Erkek ve Kadın (2. Lig) antrenörlüğü yapmıştır. Ayrıca 2013 - 2017 yılları arasında Odeabank Sosyal Sorumluluk Projesi Koordinatörlüğü ve CBL Takım antrenörlüğü yapmıştır. 2019 yılından bu yana İstanbul Aydın Üniversitesi Erkek Basketbol takımının başındadır